Hanbíte sa dojčiť mimo domu? Zbytočne
Dojčenie je norma. Nie je dôvod skrývať normálnu starostlivosť o svoje dieťa či odsúvať potreby dieťaťa, aby boli naplnené, až potom, čo sa presuniete na to „správne“ miesto. Pre dojčenie nie je potrebné nejaké špeciálne miesto a dojčiť môžete všade, kde to práve bude vaše dieťa potrebovať a navyše dojčenie nemusí byť vôbec jednoduché organizovať podľa toho, kde práve ste a kde ste zamýšľali dojčiť, pretože dojčenie je však omnoho viac než len príjem materského mlieka. Dojčenie pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívané bolesti, reguluje telesnú teplotu. Z týchto dôvodov je to jednoduchý a rýchly spôsob ako kdekoľvek a kedykoľvek utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo či ho niečo rozľútostilo, alebo keď je mrzuté, unavené, potrebuje spať, či sa potrebuje upokojiť v neznámom prostredí.
Ostýchate sa dojčiť mimo domu?
V takom prípade by vás potešila diskusia o dojčení mimo domu na sociálnej sieti na otázku Prekáža vám, keď ženy dojčia mimo domu?
Tu sú niektoré odpovede z množstva povzbudivých reakcií plných podpory pre dojčiace matky:
Zuzana: „Je to úplne normálna prirodzená vec. Viacej nahoty vidieť v bulvári.“
Michaela: „Je smutné, že toľko pobúrenia, či odsúdenia sa nedostáva aj všetkým časopisom, reklamám, či stupídnym TV programom so samoúčelnou nahotou, a pritom dojčenie z prsníka, ktorý poskytuje dieťaťu bezpečie a istotu a potravu, je vecou, o ktorej treba diskutovať, či to vôbec patrí aj mimo domov ...“
Michaela: „Každý vidí, že dojčím, no pri tom nie som viac odhalená, ako ktorákoľvek iná žena, ktorá ide s výstrihom po meste.“
Erika: „Odvraciam zrak, ale to len preto, aby mali mamičky súkromie. Inak je to úplne normálna vec, jediné, čo je vidieť, je kúsok prsníka, tak ako na kupku.“
„Ja som nikdy svoje deti nedojčila a tichučko som závidela mamičkám, ktoré svoje deti dojčili, kde prišlo. Ja som musela zháňať kade-tade, keď som bola mimo domov, aby mi niekto zalial mlieko a ešte ho aj ochladil. Dojčiace maminy – palec hore.“
Janka: „A keď niekto vytiahne na verejnosti fľašku s mliekom a začne ním kŕmiť dieťa, to je normálne? Potom musí byť normálne aj „vytiahnuť“ prsník a nadojčiť svoje dieťatko. Ja som za dojčenie kdekoľvek a kedykoľvek. Keď sa niekomu nepáči, nech sa jednoducho nepozerá!“
Simona: „Neviem, čo je príjemnejšie, či počúvať plačúce bábä, ktoré znepríjemní čas všetkým ľuďom naokolo alebo pohľad na mamu, ktorá kŕmi dieťa. Veď koniec koncov, nemusíte sa pozerať.“
Iveta: „Ja som absolútne za! Čo budem celé dni sedieť doma alebo sa chodiť venčiť na dve hodiny?“
Zita: „Prvýkrát, keď som potrebovala dojčiť mimo domu, mala moja dcérka mesiac a boli sme na príprave na krstiny. Pred farárom mi to bolo nepríjemné, tak som sa ho pýtala, kam môžem odísť nadojčiť. On mi ukázal na sochu madony a povedal, že dojčiaca žena je to najkrajšie, čo Boh stvoril, že pri dojčení sa každá žena stáva madonou a nie je prečo to skrývať. Od tých čias som dojčila sebavedomo kdekoľvek a kedykoľvek.“
Do diskusie sa zapojilo aj pozoruhodné množstvo mužov a ešte zaujímavejšie bolo, že všetky ich reakcie smerovali k podpore dojčiacich matiek. Čo teda odpovedali muži na otázku Prekáža vám dojčenie mimo domu?
Vlado: „Neviem, čo je na tom zvláštne. Je to úplne normálne. Nepozastavoval by som sa nad tým, dnes už sú ženy bežne „hore bez“ mimo domu napr. na kúpalisku, čo je teda na tom, ak sa prsia použijú na svoj prvotný a najdôležitejší účel.“
Štefan: „Je to úplne normálne a prirodzené a kto to nedokáže pochopiť, nech si trhne nohou.“
Oliver: „Normálka, len Slováci sú 100 rokov za opicami.“
Marek: „Veď dieťa treba nakŕmiť, keď je hladné.“
Vik: „Mne sa to nepáči, ale nebudem to nikomu vytýkať.“
Marek: „Je to normálne a krásne.“
Peter: „Až na výnimky bol snáď každý kratšie či dlhšie dojčený, tak prečo by to malo niekoho pohoršovať?“
Ján: „Ak to niekomu prekáža, nech sa nepozerá.“
Andrej: „Ako hotdog na stojáka vo vlaku. Tiež je to normálne a nik od vás neodvracia zrak len preto, že jete.“
Matej: „Úplne prirodzená súčasť života.“
Martin: „Je to milé. Je v tom kusisko lásky.“
Kovi: „Je to prirodzené. Čo je prirodzené, to je krásne. Prekážať to môže len tomu, kto potlačí svoju vlastnú prirodzenosť, resp. nechal si ju potlačiť od okolia.“
Paľo: „Ak niekto v dojčení nachádza čosi intímne, so sexuálnym podtónom, nebodaj pohoršujúce, nemá všetkých pokope. Je to normálna záležitosť, je to dané od prírody. A ak za tým niekto hľadá niečo iné, nemusí predsa na dojčiacu matku civieť. Stačí otočiť hlavu na opačnú stranu, pochybujem, že aj tam by videl ďalšiu dojčiacu matku. V bulvári je nahoty (a to veľmi vulgárnej) ešte viac a kúpiť si ho môžu aj deti (a to tu nikoho nepohoršuje).
Tomáš: „Mňa fascinujú tie negatívne názory na dojčenie mimo domu kvôli tomu logickému faux pas, ktoré naša spoločnosť vytvára – stačí sa pozerať na billboardy, na obálky časopisov, na televíznu stanicu – takmer všade je nahota, pomaly pornografia, ale ľuďom prekáža dojčenie. To je pre mňa maximálne zvrátené a jediné, o čom to vypovedá, je zaostalosť našej spoločnosti.“
Ján: „Absolútne mi to neprekáža. Neodsudzujem to, je to krásny pohľad, pokiaľ sa aj dotyčná dáma nehanbí mimo domu – veľký palec hore.“
Dojčenie kdekoľvek a kedykoľvek
Verona: „Dojčila som vždy a všade, kde to syn potreboval. V parku, obchodnom dome, na prechádzke, na výlete v lese. Nikdy sa mi to nezdalo čudné a nikdy som sa nestretla s negatívnou reakciou. Každé svoje dieťa som dojčila a budem dojčiť len podľa jeho potrieb. Nie podľa „potrieb“ ľudí okolo.“
Matilda: „Ja dojčím doma aj pred návštevou, mám pocit, že deti sú teraz pokojnejšie a neboja sa ľudí, sú zvyknuté. Už som dojčila aj v reštaurácii, aj v kostole, ak bolo treba, šla som do sakristie a dokonca mi prišiel dať kňaz sväté prijímanie, keďže malý stále cickal a nie a nie sa pustiť.“
Maruška: „Tiež sa dojčíme všade, kde je to potrebné. Máme 17 mesiacov.“
Nie všade je dojčenie mimo domu zvláštnosťou. Barbora napísala: „Deväť mesiacov som žila v Južnej Afrike a dojčiace ženy mimo domu bolo niečo tak prirodzené a normálne, že je pre mňa veľmi zvláštne vidieť u nás ľudí, ktorí sa nad tým pozastavujú.“
Práve to, že dojčíte mimo domu pomáha tomu, aby aj naša spoločnosť časom bola spoločnosťou, kde dojčenie bude normou.