Dojčenie patrí aj mimo domov

„Matky môžu dojčiť mimo domu – veď ja si tiež dám bagetu na ulici, keď som hladná.“

Častý argument PRE dojčenie mimo domu. Ale vysvetľuje tento argument realitu dojčenia? Prečo sa potrebuje dojčiť mimo domu aj 2-ročné dieťa? Prečo sa vlastne 2-ročné dieťa vôbec potrebuje dojčiť? Veď už dávno môže všetko jesť.

Dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko

Pitie mlieka tvorí veľmi malú súčasť toho, prečo sa deti dojčia, bez ohľadu na to, či ide o malé bábätko alebo staršie dieťa.

►Dojčí sa toto dieťa, lebo je teraz hladné? Nie. Pretože sa udrelo. Dojčenie znižuje prežívanie bolesti. Znižuje hladiny stresových hormónov. Upokojuje dýchanie. A srdcovú činnosť. A to je presne to, čo dieťa, ktoré cíti fyzickú bolesť, potrebuje. A udrelo sa teraz. Nepočká, kým prídete domov. Ani kým možno nájdete miestnosť pre dojčiace matky na druhom konci mesta.

►Toto dieťa sa dojčí, pretože je nútené čakať. Čakať dve hodiny napríklad počas cestovania lietadlom je situácia, ktorej sa desia mnohí rodičia.

 

►Vďaka dojčeniu môže byť matka s dieťatkom na hodinu trvajúcej omši a pritom sa jej zúčastniť nielen fyzicky, ale byť aj duchovne prítomná, a súčasne poskytnúť dieťaťu to, čo potrebuje. Dojčenie poskytuje jednoduchý spôsob ako dieťa zabaviť a pritom neobťažovať okolie jeho plačom alebo hysterickým záchvatom.

 

►Toto dieťa sa dojčí, pretože už sa blíži čas, keď potrebuje spať. Jednou z dôležitých funkcií dojčenia je uspať dieťatko a pomôcť mu  vydržať spať a neprebudiť sa. Využívať všetky funkcie dojčenia je jednou z podmienok úspešnosti dojčenia z dlhodobého hľadiska. Dojčenie poskytuje matke jednoduchý nástroj ako dieťa uspať kdekoľvek a kedykoľvek – všade, kde potrebuje ísť.

A čo ľudia okolo?

„Ako k tomu prídu, že sa musia pozerať na dojčiace sa dieťa?“ „Sú čudné matky, ktoré dojčia mimo domu, alebo ľudia, ktorým to prekáža?“

Človek je sociálny tvor. To znamená, že jeho predstavu o tom, čo je normálne, formuje spoločnosť. To, čo okolo seba vidí. V oblasti dojčenia sme sa tak dostali do kurióznej situácie:

Dlhé tisícročia dojčenie bolo a stále je prirodzeným spôsobom výživy detí a starostlivosti o ne. Dojčenie je normálne a dôležité. Napriek tomu dojčenie prestalo byť vidieť, ľudia ho nemajú pred sebou. Deti prestali byť dojčené. Hoci 98 % matiek zamýšľa dojčiť, reálne dojčí ešte po šiestom mesiaci len veľmi malá skupina matiek. Dojčenie sa stráca. Ak matky dojčia aj staršie deti, tak ich dojčia doma, kde ich nikto nevidí, nie je bežné vidieť či vedieť o tom, že deti kedysi boli dojčené 3 – 5 rokov.

keďže je človek sociálny človek, začal za normálne považovať nedojčenie. Kŕmenie fľašou umelým mliekom. Starostlivosť o bábätko v predstavách našej spoločnosti zahŕňa kŕmenie bábätka v určitých intervaloch, uspokojenie sacieho reflexu cumlíkom (dokonca do takej miery, že keď sa dieťa dojčí či uspáva na prsníku, tak sú ľudia, ktorí matke povedia, že dieťa používa jej prsník namiesto cumlíka), samostatné spanie v postieľke a v kočíku. Toto robila ešte predchádzajúca generácia s takmer všetkými deťmi, toto sme sa učili robiť počas celého detstva pri hre s bábikami.

A tak sme sa dostali do situácie, keď je síce dojčenie normou, ale spoločnosť ho ako normu reálne nevníma. A preto je úplne pochopiteľné aj to, že verejnosť vníma dojčenie ako niečo zvláštne a zamýšľa sa nad tým, či dojčenie vôbec patrí aj mimo domov. Nesprávne sme začali považovať dojčenie za niečo „intímne“. Prestali sme úplne vidieť staršie dojčené deti. Ženy, ktoré normálne dojčia svoje dieťa aj ďalej, sa často stretávajú s tým, že ich považujú za nie úplne normálne, prípadne si ľudia myslia, že matky vnucujú dojčenie deťom, ktoré už dávno dojčenie nepotrebujú.

Vráťme sa na začiatok

V súčasnosti sú každý rok tisíce matiek sklamané, frustrované, zúfalé a ich túžba dojčiť svoje dieťatko sa rozplynie, pretože napriek tomu, že dojčenie považovali za prirodzené a intuitívne, narazia v živote na prekážky, ktoré im dojčenie znemožnia: narážajú na neznalosť, nevedecké informácie, neochotu, nedostatok času a pomoci, nedocenenie, odsudzovanie, bagatelizovanie dojčenia, zastrašovanie, vnucovanie umelej výživy, všade prítomnú reklamu na umelú výživu, nedostatok pozitívnych vzorov ako aj na priepasť medzi generáciou súčasných babičiek, ktoré nedojčili, a generáciou súčasných matiek, ktoré sa o dojčenie znovu pokúšajú.

Deti sa dojčia priemerne 3 – 5 rokov, ak na to dostanú šancu. Počas tohto obdobia im dojčenie neposkytuje len materské mlieko. Dojčenie je materská starostlivosť, ktorá deťom pomáha napĺňať množstvo potrieb. Matka, ktorá dojčí, sa stará o dieťa tak, ako sa matky starali o deti počas celej evolučnej histórie ľudstva. Ak chceme pomôcť matkám, aby sa ich zámer dojčiť svoje dieťa po pôrode, nestretol s neprekonateľnými prekážkami, podporiť dojčenie mimo domu e jeden z dôležitých krokov.

Návrat k dojčeniu mimo domu je jedným z mnohých krokov, ktoré pomôžu matkám byť úspešnejšie v dojčení

Všetky matky, ktoré teraz mimo domu dojčia, pomáhajú budúcim matkám ukázať okoliu, že dojčenie nie je o jedle či pití.

A raz sa možno dostaneme do podpory, akú zažívajú matky v krajinách, kde dojčenie ešte stále je normou. Prečítajte si napr. skúsenosti tejto matky z Kanady o tom, ako žila pár rokov v Mongolsku a popritom dojčila svojho syna Caluma: „Ak som dojčila v parku, staré mamy ma zásobovali príhodami o tuctoch detí, ktoré dojčili. Ak som dojčila na zadnom sedadle taxíka, šoféri mi do spätného zrkadla dávali palec hore a uisťovali ma, že Calum vyrastie v neporaziteľného zápasníka. Ak som kráčala po obchodnom centre držiac syna v náručí, obchodníci mi pomohli prejsť cez dvere a povedali mu: „Na zdravie“. Namiesto toho, aby sa odvracali, ľudia sa nakláňali ku Calumovi a dávali mu božtek na líčko.“ 

Pokojne dojčite teda všade, kde to dieťa potrebuje. A nie je potrebné dojčiť „diskrétne“. Nech je dojčenie konečne znova vidieť.  Nech ho vidia deti - budúca generácia matiek a otcov. Deti, ako malá Lenka, ktorá potom, čo sa jej mamička popálila pri varení, povedala: "Daj si mliečko, nebudeš mať bo." Generácia ľudí, ktorí môžu konečne chápať, prečo sa vlastne dieťa dojčí a ako dojčiť podľa jeho potrieb. Tak ako bolo vidieť vždy až do nedávnej doby.

 

Mamila.sk > Články o dojčení > Dojčenie patrí na verejnosť