Ako sa bábätko prisáva
Priečna poloha
Hlavičku bábätka uložte do svojej dlane tak, že ju položíte pod záhlavie bábätka. Bábätko si tak do vašej dlane ľahne a bude mať hlavičku mierne zaklonenú. Prsty tvoria vankúšik pod líčkom bábätka (prsty držte tesne pri sebe, akoby boli zlepené lepidlom). Takto rukou podopierate celú váhu hlavičky. Telíčko bábätka podložte svojím predlaktím. Zadoček bábätka má byť prisunutý k telu. Ruka a predlaktie tvoria podložku, aby bábätko na prsníku neviselo a zadoček mu nepadal. Zápästie držte vyrovnané, neohýbajte ho. Hlavičku podopierate, ale NEzatláčate smerom k prsníku. Pri prisávaní prisuňte celé telíčko bábätka viac k sebe, nevtláčajte len hlavičku do predklonu.
Hlava bábätka by mala byť mierne zaklonená, brada dieťaťa sa približuje k prsníku ako prvá, pričom nos sa prsníka vôbec nedotýka. Pohybujte telom a hlavou bábätka súčasne – bábätko držte rovno. Bradavka by pred prisatím mala smerovať k hornej pere bábätka.
Po prisatí na prsník bude vrchná pera dieťaťa nad bradavkou, pričom nad perou bude vidieť väčšiu časť dvorca ako pod spodnou perou. Brada bábätka sa prsníka dotýka.
Prinášame vám aj detailný opis rozličných polôh pri dojčení a spôsobe prisávania.
Na prisatie na prsník využiť správny okamih, keď bábätko otvára ústočká. Vtedy použite celé predlaktie i dlaň na to, aby ste ho prisunuli k prsníku tak, aby sa bradavka dostala hlboko do jeho ústočiek ešte pred tým, než ich znovu zavrie. Tento pohyb urobte rýchlo, aby bábätko nezavrelo ústočká skôr, ako sa prisaje úplne. Od rýchlosti vašej reakcie na otvorenie ústočiek môže závisieť to, či sa bábätko podarí prisať alebo nie.
Ako si uľahčiť prisávanie a urobiť si pohodlie:
- Pred dojčením si pripravte oblasť hrudníka a prsníka tak, aby ste nemuseli zápasiť s tričkom, ktoré padá, alebo s podprsenkou, ktorá sa zošuchuje naspäť na bradavku.
- Telíčko bábätka nemá byť úplne bruškom na vaše bruško. Skúste ho nachýliť mierne dohora tak, aby ste videli bábätku obe očká.
- Prsník si môžete druhou rukou podložiť.
- Prisuňte bábatko prsníku, dotknite sa bradavkou líčka bábätka a jeho hornej pery. Hornou perou bábätka môžete prejsť po bradavke od jedného kútika k druhému.
- Počkajte, kým má bábätko hlavičku natočenú smerom k prsníku.
- Okamih, keď otvára ústočká využijte na prisatie.
- V snahe prisať bábätko, nepohybujte prsníkom doboku ani hore-dole. Nesnažte sa bábätko prisať tým, že sa k jeho hlavičke snažíte natočiť prsník. K prsníku prisúvajte celé telíčko a hlavičku bábätka zároveň.
- Nesnažte sa nadmerne nakláňať nad bábätko v enormnej snahe pomôcť mu sa prisať.
- Vášmu pohodliu môže pomôcť, ak máte vyložené nohy. Nájdite si miesto, kde si môžete oprieť lakeť ruky, ktorou bábätko podopierate. Ak si ruku podopierate akýmkoľvek vankúšom, nepoužite ho na položenie bábätka, využite ho na vytvorenie pohodlia pre vašu ruku.
- Vankúše na dojčenie nie sú pre dojčenie podmienkou a niekedy môžu byť viac prekážkou ako pomôckou, hlavne ak sa používajú na položenie bábätka namiesto na vytvorenie pohodlia pre matku.
- Laktačná poradkyňa MAMILY vám pomôže vytvoriť pohodlie pri dojčení, môže vám ukázať ako môžete odľahčiť váhu bábätka jednoduchou šatkou alebo upokojiť bábätko hojdaním na fitlopte.
- Pozrite si naše inštrukážne videá, ako dosiahnuť správne prisatie a akú polohu pri tom využiť.
Nenechávajte pred dojčením bábätko rozplakať. Ak sa rozplače, pohojdajte ho, aby sa upokojilo. Nevnucujte mu prsník. Naučte sa poznať znaky záujmu bábätka o dojčenie a využívajte ich, aby ste bábätko začali dojčiť ešte pred tým, než začne plakať alebo je neutíšiteľné. Nemusíte váhať nad tým, či je správny čas na dojčenie a či už môže alebo nemôže byť bábätko hladné. Dojčenie nenapĺňa len potrebu nasýtenia, a preto môžete bábätko nadojčiť kedykoľvek, keď má o to záujem.